Tickenham Golf Club Honour Boards (J notates junior)

RAY MATHEWS TROPHY
2016 Andrew Camper
2015 Doug Fowler
2014 Joshua Roberts (J)
2013 Stewart Galway
2012 Jason Wallace
2011 Brian Lucey
2010 Tom Seager (J)
2009 Sean Bidwell (J)
2008 Carl Wilmot
2007 Tom Findlay
2006 Sam Western (J)
2005 Justin White
2004 Chris Wise (J)
2003 Mike Donovan
2002 George Perry (J)
2001 Dave Brown
2000 Steve Hodgkinson
1999 Allan Goodbrand
1998 Alan Harwood
ALLAN GOODBRAND TROPHY
2016 Andrew Camper
2015 David Phillips
2014 Andy Carling
2013 Jason Wallace
2012 Joshua Owen (J)
2011 Rob Milne
2010 Richard Hickling
2009 John Ronayne
2008 Carl Wilmot
2007 Mike Donovan
2006 Yvonne Wesbroom
2005 Steven Wise
(J)
2004 Roger Layet
2003 Danny Chu
2002 Maurice White
2001 Philip Neil
(J)
2000 Philip Neil
(J)
1999 Alan Rennell

CLUB CHAMPION
2016 Charlie Camper (J)
2015 Andrew Camper
2014 Bradley Hicks
2013 Bradley Hicks
2012 Bradley Hicks
2011 Bradley Hicks
2010 Ian Henley
2009 Damian Govier (J)
2008 Reece Johnson
(J)
2007 Bradley Hicks
(J)
2006 Paul Wise
2005 Justin White
2004 David Phillips
2003 David Phillips
2002 Philip Neil
(J)
2001 Philip Neil
(J)
2000 Ben Sutcliffe
(J)
1999 Ben Sutcliffe
(J)
1998 Ben Sutcliffe
(J)
1997 Ben Sutcliffe
(J)
1996 Ben Sutcliffe
(J)
SENIOR CHAMPION 50+
2016 Andrew Camper
2015 Steve Hodgkinson
2014 Charlie McWilliam
2013 Charlie McWilliam
2012 Steve Hodgkinson
2011 Steve Hodgkinson
2010 Maurice White
2009 David Phillips
2008 Mike Donovan

2007 Maurice White
2006 Steven Fear
2005 Mike Donovan
2004 Mike Donovan
2003 Jim Denham
2002 Dave Brown
2001 Tony Dyer

 

SUPER SENIOR CHAMPION 65+
2016 Brian Lucey
2015 Charlie McWilliam
2014 Ian Faraday
LADY CHAMPION
2016 Diane White
2015 Sal Mansfield
2014 Sal Mansfield
2013 Delia Perry
2012 Sal Mansfield
2011 Jackie Madill
2010 Sal Mansfield
2009 Catherine Herbert
2008 Marlene Fear
2007 Diane White
2006 Diane Dewerson
2005 Mary Ronayne
2004 Ceri Manton
2003 Jan Denham
2002 Angela Waite
2001 Lynda Sage
2000 Molly Summerell
UNDER 12 CHAMPION
2016 n/a
2015 Cameron Fear (J)
2014 Joshua Owen (J)
2013 Timo Scobie (J)
UNDER 14 CHAMPION
2016 Ben Carling (J)
2015 Joshua Owen (J)
2014 Dominic Williams (J)
2013 Dominic Williams (J)
2012 Dominic Williams (J)
2011 Charlie Camper (J)
2010 Tom Seager (J)
2009 Sydney Camper (J)
2008 Steven Wise
(J)
2007 Steven Wise
(J)
2006 Steven Wise
(J)
2005 Chris Wise
(J)
UNDER 18 CHAMPION
2016 Charlie Camper (J)
2015 Charlie Camper (J)
2014 Charlie Camper (J)
2013 Charlie Camper (J)
2012 Charlie Camper (J)
2011 Sydney Camper (J)
2010 Dan Peace (J)
2009 Dan Peace (J)
2008 Chris Wise
(J)
2007 Reece Johnson
(J)
2006 Bradley Hicks
(J)
2005 Bradley Hicks
(J)
2004 Chris Brady
(J)
2003 Bradley Hicks
(J)
2002 Jason Phelan
(J)
2001 Jason Phelan
(J)
ADRIAN SEAGER HIGH H'CAP CUP
2016 Anya Frizell
2015 Chris Haliburton
2014 Dominic Williams (J)
2013 Nick Delaney
2012 Luke Flannigan (J)
2011 Steve Tanner
2010 Tony Govier
2009 Chris Leaman
2008 Nathan Moore
(J)
2007 Yvonne Wesbroom
2006 Mike Tolhurst
2005 Reece Johnson
(J)
2004 Kevin Young
2003 Nicky Greaves
2002 Keith Featherstone (J)
2001 Richard Purnell
2000 Brian Lucey
1999 Jan Denham
BRIAN HILLCREST TROPHY
2016 Kevin Gibson
2015 Paul Joliffe
2014 Dave Phillips
2013 Charlie McWilliam
2012 Luke Flannigan (J)
2011 Rob Milne
2010 Charlie McWilliam
2009 Andrew Camper
2008 Mark Webber
2007 Tom Findlay
2006 Tom Findlay
2005 Steven Wise
(J)
2004 Paul Wise
2003 Tony Dyer
2002 Robin Parkins
2001 Ian Schroeter
2000 Richard Purnell
1999 Jim Denham
1998 Jim Williams
MATCHPLAY TROPHY
2016 Steve Hodgkinson
2015 Steve Hodgkinson
2014 Andrew Camper
2013 Catherine Herbert
2012 Dominic Williams (J)
2011 Tom Seager (J)
2010 Nathan Moore (J)
2009 Catherine Herbert

2008 Nathan Moore (J)

2007 Justin White
2006 Chris Wise
(J)
2005 David Phillips
2004 Chris Brady
(J)
2003 Danny Chu
ANNIVERSARY TROPHY
2016 Chris Haworth
2015 Ben Carling (J)
2014 Steve Hodgkinson
2013 Joshua Owen (J)
2012 Nick Bailey
2011 Chris Mansfield
2010 Charlie McWilliam
2009 Diane Dewerson
2008 Terry Ross
2007 Malcolm Dowling
2006 Geoff Shopland
2005 Paul Wise
2004 Mario Reece
St SAENS TROPHY
2016 Andrew Camper
2015 Stewart Galway
2014 Not Played
2013 Not Played
2012 Not Played
2011 Not Played
2010 Paul Taylor
2009 Jeanne Wood
2008 Diane White
2007 Kevin Wesbroom
2006 Diane White
2005 Gerald Wood
2004 Jim Denham
2003 Jim Denham
2002 Jim Denham
2001 Maurice White
2000 Paul Spensley
1999 Maurice White
1998 Maurice White
1997 Ben Sutcliffe
(J)
CAPTAINS DAY
2016 Ben Carling
2015 Nick Delaney
2014 Bradley Hicks
2013 Andrew Camper
SUMMER LEAGUE
2016 Brian Lucey
2015 Stewart Galway
PAIRS TROPHY
2016 not played
2015 not played
2014 Charlie McWilliam & Stewart Galway
2013 Sal Mansfield & Steve Tanner
2012 Steve Hodgkinson & Nigel Dyer
2011 Steve Hodgkinson & Nigel Dyer
2010 Brian Lucey & Steve Hodgkinson
2009 Sal Mansfield & Chris Mansfield
2008 Byron Marriot
(J) & Tom Seager (J)
2007 Brian Lucey & Steve Hodgkinson
2006 Alex Velasquez & Richard Thompson
2005 Chris Wise
(J) & Reece Johnson (J)
2004 Carl Jones & Guy Lambert
2003 William Power & Tim Power
(J)
2002 Brian Lucey & Steve Hodgkinson
2001 Molly Summerell & Lynda Sage
WINTER LEAGUE TROPHY
2016/2017 Chris Haworth & Jayne Baker
2015/2016 Not Played
2014/2015 Not Played
2013/2014 Not Played
2011/2012 Not Played
2010/2011 Not Played
2009/2010 Nathan Moore (J)
2008/2009 Tom Seager (J) & Nathan Moore (J)